Historie rudické školy je neodmyslitelně spjata s osobou nadučitele Huga V. Sáňky. Ten do Rudice přišel v roce 1890 a už v roce 1892 se zasadil o vybudování nové rudické školy. Původní, počtu žáků a modernějším způsobům výuky už nevyhovující obecní škola byla v domku na místě, kde je dnes Obecní úřad. Nová škola byla postavena v části Dědina, na místě po bývalých domech čp. 8, 9 a 11, které musely být odstraněny díky poškození poddolováním. V roce 1892 byl položen základní kámen a během téhož roku byla dokončena hrubá stavba.

sanka

Už 4. června 1893 byla škola slavnostně otevřena. Celá stavba byla financována obcí z poplatků za dolování a celkové náklady činily asi 17 000 zlatých. Budova školy s věží a hodinami se stala dominantou obce. V přízemí školy byl i byt nadučitele. Původně dvojtřídní škola se v roce 1904 rozšířila na tři třídy s celkem 166 žáky. Vzrůstající počet žáků si v roce 1914 vyžádal další rozšíření přístavbou, kdy v 1. patře byla umístěna čtvrtá třída a v přízemí tělocvična.

skola hist m

V polovině 90. let byla obcí realizována zásadní modernizace školy vybudováním přístavby směrem do školního dvora, ve které bylo umístěno stravovací zařízení a zázemí pro učitele a správu školy. V roce 1993 bylo také v souvislosti s plynofikací obce vybudováno ústřední vytápění budovy s plynovou kotelnou.

Další významná oprava a modernizace školní budovy včetně okolních prostor začala v roce 2008 výměnou střešní krytiny a celkovou opravou půdních prostor, které byly připraveny pro budoucí rozšíření výukových i zájmových prostor školy. Opravy pokračovaly i v následujících letech a byly dokončeny v roce 2014. Škola dostala nový „kabát“, který vhodně navázal na historický vzhled, byly provedeny izolace celé budovy, výměny oken a dveří, generální oprava topení s osazením nových kotlů i topných těles, oprava rozvodů vody a kanalizace a modernizace hygienického zázemí pro děti i učitele. Byly odstraněny vážné stavební závady, dané stářím budovy. Výsledek byl oceněn udělením Zlaté cihly v soutěži Vesnice roku 2014 Jihomoravského kraje.

Obec Rudice se rozhodla vzdát čest vzácnému člověku a čestnému občanu obce, a slavnostním aktem dne 25. října 1998 přejmenovala školu na Základní školu Hugo Sáňky v Rudici, která byla později sloučena s Mateřskou školou.

skola vk1

Rudická škola na obrázku paní Věry Kocmanové

icon footer Důležité kontakty

Adresa: Rudice 115, 679 06 Jedovnice

Email pro ZŠ: zsrudice@seznam.cz

Email pro MŠ: msrudice@seznam.cz

Škola: +420 734 385 143

Mateřská školka: +420 734 385 104, dostupnost od 6.30 do 16.00 hod.

Školní jídelna: +420 734 532 864, dostupnost od 7.00 do 15.00 hod.

Školní družina: +420 737 524 222